Zmarł Profesor Zbigniew Brzeziński

Home / Aktualności / Zmarł Profesor Zbigniew Brzeziński

Zmarł Profesor Zbigniew Brzeziński, wybitny politolog i znawca stosunków międzynarodowych, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Prezydenta USA.

Profesor Zbigniew Brzeziński był jednym z najbardziej znaczących politologów amerykańskich. W latach 1977-1981 był doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego Prezydenta Jimmy’ego Cartera. Jan Nowak pisał do Profesora Brzezińskiego w grudniu 1976 roku: „ (…) W historii USA żaden obywatel polskiego pochodzenia nie doszedł tak wysoko. (…) Przyjmij serdeczne gratulacje od starego przyjaciela, który życzy Ci z głębi serca, abyś w nadchodzących krytycznych latach odegrał historyczną i pozytywną rolę i aby ten mały kraik nad Wisłą także wymieniał z dumą nazwisko Zbigniewa Brzezińskiego.”

Profesor Zbigniew Brzeziński urodził się w szlacheckiej rodzinie w Warszawie w 1928 roku. Jego ojciec Tadeusz Brzeziński był polskim dyplomatą, a w 1938 roku wyjechał wraz z rodziną na placówkę do Montrealu. Rodzina Brzezińskich pozostała w Kanadzie, dlatego Zbigniew Brzeziński tam właśnie rozpoczął studia (na McGill University), by kontynuować je na Harvard University już w Stanach Zjednoczonych. Ameryka stała się od końca lat pięćdziesiątych jego drugą ojczyzną. Na nowojorskim Uniwersytecie Columbia kierował Instytutem Badań nad Komunizmem.

Profesor Brzeziński przez cały czas utrzymywał stałe kontakty z Polską i wspierał opozycję w czasach PRL. To właśnie Profesor Brzeziński w 1978 roku mianował (przybyłego do USA po zakończeniu misji w Radiu Wolna Europa) Jana Nowaka-Jeziorańskiego konsultantem amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa.

Wśród wielu odznaczeń, jakie posiada Profesor Brzeziński są Medal Wolności – najwyższe odznaczenie cywilne przyznawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz Order Orła Białego – najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. Profesor Zbigniew Brzeziński jest autorem licznych publikacji, m.in. o bloku sowieckim, narodzinach i upadku komunizmu w XX wieku.

W 2014 roku Profesor został Laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Kapituła nagrodziła Profesora Brzezińskiego „za zasługi w tworzeniu suwerennej i demokratycznej Polski oraz wprowadzenie jej w struktury euroatlantyckie”.

Profesor Brzeziński zmarł w USA 26 maja 2017 roku w wieku 89 lat.

Facebook